Jak się przebranżowić i zmienić ścieżkę kariery?

04 lip 2023

Jak się przebranżowić i zmienić ścieżkę kariery?

Opcji na zwiększenie zarobków jest kilka: możesz poprosić o podwyżkę, zmienić pracę na lepiej płatną lub dorabiać na dodatkowych zleceniach. Coraz częściej wybieranym sposobem na lepsze wynagrodzenie jest przebranżowienie się. Warto wcześniej wiedzieć, jak podejść do tematu zmiany branży i rozpoczęcia kariery na nowej ścieżce.

Kiedy czujemy, że w swojej branży nie uda się osiągnąć nic więcej lub jesteśmy rozczarowani zarobkami w aktualnej pracy w pewnym momencie konieczne będzie wprowadzenie zmian. Gdy w budżecie domowym zaczyna brakować pieniędzy sięgamy po rozwiązania krótkoterminowe, takie jak pożyczka online czy kredyt, ale to nie poprawi sytuacji w dłużej perspektywie. Dlatego warto pomyśleć o nowej pracy lub zmianie branży.

Jakie jest ryzyko zmiany branży na nową?

Przebranżowieniu mogą towarzyszyć różne opinie. Zdarza się, że oceniane jest jako czasochłonne i kosztowne. Czasami problemem jest sam pomysł, w jakim kierunku skierować swoją karierę. Nie każdy chce podjąć ryzyko, aby zaczynać wszystko od początku. Istnieje obawa, że brak doświadczenia w niej branży działa na niekorzyść. To nie do końca prawda bo do każdej pracy wnosimy bagaż doświadczeń i umiejętności niezależnych od konkretnego stanowiska. Choć do całkowitej zmiany branży konieczne jest zdobycie nowych zasobów, skończenia studiów, kursów czy odbycie praktyki, co wiąże się z czasem i kosztami to nadal korzyści szybko mogą przewyższyć te obawy.

Jak się przebranżowić krok po kroku?

Kiedy wiemy, że obecna sytuacja zawodowa wymaga zmiany i podejmiesz decyzję o zmianie ścieżki kariery czeka nas proces. Jedni przejdą go szybciej, inni dłużej, ale dla każdego prowadzi on do poprawy swojego statusu. Przede wszystkim trzeba przeanalizować swoje mocne strony i zainteresowania, aby wybrać odpowiedni kierunek i nową branżę. Czasami nie jest to oczywiste i wymaga najpierw poszukiwań, próbowania różnych rzeczy, aby sprawdzić, co jest dla nas najlepsze.

Krok 1. Nauka samodzielna

Zaczynamy od samodzielnego poznawania tematu, który nas interesuje. Można to zrobić bezpłatnie lub za niewielki koszt, nadal pracując w obecnym miejscu. Co prawda, wymaga to samozaparcia i dobrej organizacji czasu, ale jest jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Czytanie książek i blogów, udział w webianarach oraz szkoleniach – w interencie znajdziemy bardzo dużo darmowych kursów, tutoriali w formie video, forów czy polecanych książek, które pomagają w efektywnej nauce. Wystarczy wybrać tylko obszar czy konkretne umiejętności: nauka języka, obsługa Excela lub programu graficznego, podstawy programowania, itp.

Krok 2. Pogłębienie wiedzy

Ten krok można zacząć realizować zaraz po poprzednim, równolegle lub jako pierwszy. Studia i płatne szkolenia, lekcje z lektorem, udział w konferencjach, korepetycje mogą być bardziej kosztowne, ale z pewnością szybciej osiągniemy zakładane cele. Kursy i szkolenia można wykonywać po pracy, studia w zależności od trybu realizować wieczorami lub w weekendy. Plusem takiego rozwiązania jest także formalne potwierdzenie zdobytej wiedzy czy umiejętności. Taki dokument można uwzględnić w CV podczas poszukiwania pracy. Możemy także poszukać opcji dofinansowania studiów – niektórzy pracodawcy zgadzają się na całościową lub częściową dopłatę do czesnego. Niektóre kursy mają też podpisane umowy z firmami, co pozwala po ich ukończeniu od razu na rozpoczęcie pracy.

Krok 3. Doświadczenie praktyczne

W zależności od sytuacji możemy rozważyć pójście na staż lub praktyki. To dobra opcja, aby nabrać więcej pewności siebie, poznać zagadnienie i branże od środka oraz w praktyce, a następnie uzyskać wpis do CV. Ryzykiem jest wymagana dyspozycyjność, w przypadku kiedy nadal pracujemy u obecnego pracodawcy będzie to niemożliwe do pogodzenia. Warto jednak negocjować i rozmawiać z firmami, aby uzgodnić pracę w konkretnych godzinach lub w wybrane dni. Ponadto staż lub praktyki to zwykle brak lub niewielkie zarobki, więc należy też mieć na uwadze fakt, że jest to raczej inwestycja w zdobycie doświadczenia. Czasami to także szansa na stałe zatrudnienie w danym miejscu. Pamiętajmy, że przebranżowienie nie zawsze oznacza odejście z aktualnego zawodu – czasami obydwa obszary można połączyć i korzystać z nich naprzemiennie, podnosząc tym samym swoje kompetencje, wartość na rynku, aplikując na wyższe stanowisko.

Nowy zawód i co dalej?

Kiedy zdobyliśmy wiedzę w formie teoretycznej i praktycznej oraz czujemy gotowość do wystartowania w nowej branży konieczne jest zmodyfikowanie i dostosowanie CV. Wpisujemy w nim zarówno wcześniejsze doświadczenie (nie tylko zakres obowiązków, ale i zdobyte umiejętności oraz mocne strony), jak i nowe obszary (studia, kursy, szkolenia, praktyki). Szukając pracy warto tworzyć sieć kontaktów, być aktywnym w social mediach – szczególnie na Facebooku czy LinkedInie, aplikować do interesujących nas pracodawców z dedykowaną ofertą, odpowiadającą na ich potrzeby. O ile to możliwe starajmy się robić to równolegle z obecną pracą, aby nie stracić poczucia bezpieczeństwa i stabilności finansowej.

Przebranżowienie wymaga czasu i inwestycji dodatkowych kosztów, jednak przede wszystkim potrzebujmy chęci, samozaparcia i motywacji, a wtedy drzwi do wymarzonej kariery stoją przed nami otworem.

500 zł5 000 zł
Termin spłaty pożyczki
Kwota5 000,00 zł
Termin30 dni
Odsetki71,85 zł
Prowizja541,05 zł
Kwota do spłaty5 612,90 zł
RRSO308,30% *