Jak podnosić kompetencje zawodowe?
Jak podnosić kompetencje zawodowe?

Zwiększenie zarobków to najlepszy sposób na poprawienie swojej sytuacji finansowej. Dodatkowa gotówka pozwala na szybszą spłatę pożyczek i kredytów, zbudowanie poduszki finansowej i spełnianie marzeń, które wymagają pieniędzy. Jednak dla wielu osób nowa praca lub dodatkowe zlecenia są trudne do zdobycia, m.in. przez brak odpowiednich kompetencji. Czym one są i jak je sukcesywnie podnosić, aby piąć się po ścieżce kariery i zarabiać coraz więcej?
Praca zawodowa to narzędzie, dzięki któremu możemy zarabiać pieniądze niezbędne do życia i spełniania marzeń. Podejmując zatrudnienie chcemy nie tylko otrzymać wynagrodzenie, ale także odczuwać satysfakcję ze swoich zadań. Aby tak było konieczne jest znalezienie swojej drogi. Zwykle ścieżka zawodowa, którą podążamy jest różnorodna i zaczyna się od niższego poziomu, aby z czasem i wraz ze zdobywanym doświadczeniem osiągać coraz więcej, a tym samym zwiększać poziom zarobków.
Pieniądze pozwalają nam nie tylko na codzienne utrzymywanie się, ale także terminową spłatę pożyczki online, nadpłacenie kredytu czy gromadzenie oszczędności, które stanowią poduszkę finansową na sytuację awaryjne, emeryturę czy bardziej kosztowne cele. Nie jest tajemnicą, że odłożone pieniądze dają nam poczucie bezpieczeństwa i większą elastyczność podczas podejmowania życiowych decyzji. Jednak, aby zacząć oszczędzać potrzebujemy najpierw więcej zarabiać, co wiąże się z awansem lub zmianą pracy. Do tego konieczne będzie podniesienie swoich kompetencji. Możliwości jest bardzo dużo, zarówno wymagających zainwestowania gotówki, jak i zupełnie bezpłatnych. Jakie opcje warto wziąć pod uwagę?

Studia podyplomowe
Doskonałym sposobem na podwyższenie swoich kwalifikacji jest ukończenie studiów. Może to być podjęcie edukacji na studiach licencjackich, magisterskich lub podyplomowych w zależności od naszej konkretnej sytuacji i poziomu wykształcenia. Studia poszerzają horyzonty i przybliżają nam wiedzę z wielu dziedzin i obszarów. Warto zapoznać się z ofertą lokalnych uniwersytetów, bo zdarza się, że studia podyplomowe są dofinansowane i ich podjęcie nie będzie dla nas wysokim kosztem. Decydując się na podyplomówkę możemy podnieść kompetencje w swoim zawodzie, ale to także doskonały pierwszy krok do przebranżowienia i spróbowania swoich sił w zupełnie nowym zawodzie. Choć wiąże się to z większym wydatkiem to z pewnością pozwoli na zagłębienie się w danym temacie i szybsze rozpoczęcie kariery na wyższym stanowisku pracy.
Kursy i szkolenia
Tańszą, a jednocześnie szybszą formą podniesienia kompetencji są różnego rodzaju szkolenia i kursy. Zwykle odbywają się one w kilka dni lub tygodni, co przyspiesza zdobycie dodatkowej wiedzy i dokumentu potwierdzającego nowe umiejętności. W dobie rozwiniętego internetu w kursie lub szkoleniu można uczestniczyć nie tylko stacjonarnie, ale i zdalnie. Pozwoli to łatwiej dopasować lekcje lub zajęcia do swojego grafiku. Po ukończeniu otrzymujemy certyfikat. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na drogi kurs mogą śledzić inicjatywy uniwersytetów, np. Warszawskiego, który dwa razy w roku otwiera nabór na kursy w ramach Uniwersytetu Otwartego. Ceny kursów są bardzo przystępne, a zajęcia zróżnicowane – od nauki języków, aż po umiejętności miękkie.

Kursy językowe i zawodowe
Czasami w polepszeniu naszej ścieżki kariery nie potrzeba wielkich zmian, a wystarczy podszlifowanie języka obcego czy konkretnych umiejętności. W takim przypadku warto zainwestować w kurs językowy, graficzny czy obsługi narzędzi internetowych, np. arkuszy kalkulacyjnych, programów do planowania czy zarządzania czasem, itp. Istotna jest wiedza, jakie nowe zdolności są nam potrzebne i skupienie się na ich nauce. Co ważne, bez problemu znajdziemy szereg płatnych kursów, ale także warto także zaglądać na strony lokalnych bibliotek, centrów kultury i świetlic, bo często w ramach dofinansowania organizują oni takie zajęcie bezpłatnie lub za symboliczną opłatę. Możemy również nawiązać „współpracę” w ramach barteru, np. wymieniając się nauką języka z obcokrajowcem, czy zgłębianie innych umiejętności za nasze talenty.
E-booki, blogi, webinary
W internecie znajdziemy bardzo dużo darmowej wiedzy, którą eksperci dzielą się bezpłatnie i poprzez niedrogie produkty. Wiele nowych, aktualnych informacji wyczytamy z blogów czy artykułów, a także biorąc udział w bezpłatnych kursach i webinarach. Nie otrzymamy za uczestnictwo certyfikatu, ale już samą wiedzę możemy wykorzystać w podnoszeniu swoich kompetencji i zdobywania nowych informacji. Bardziej zaawansowane umiejętności poznamy w płatnych e-bookach lub innych materiałach, które szczegółowo omawiają konkretne zagadnienia. To doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia nauki w jakimś konkretnym temacie oraz sprawdzenie czy dany zakres nas interesuje i czy chcemy zgłębiać go dokładniej.

Staż, wolontariat i hobby
Najlepszym sposobem na naukę jest wykorzystanie wiedzy w praktyce. Jeśli chcemy spróbować sowich sił w nowym zawodzie, awansować, zwiększyć swoje zarobki konieczne będzie udokumentowane doświadczenie. Możemy spróbować podjąć pracę na stanowisku juniora, ale wtedy nasze wynagrodzenie będzie niskie. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie staż lub wolontariat. Wbrew pozorom nie chodzi o to, aby pracować za darmo, ale wykorzystać swoją szansę i jak najwięcej się nauczyć, poznać mechanizmy działania firmy, próbować różnych zadań. Nie musimy wykonywać obowiązków w godzinach etatowych, ale np. kilka godzin w tygodniu lub w weekendy. Ciekawym sposobem nauki będzie też rozwijanie hobby, a tym samym samodzielna nauka. Taka forma spędzania wolnego czasu to nie tylko przyjemność, ale i inwestycja w swoją przyszłość – zabawa programami graficznymi, pisanie bloga, robienie zdjęć, gotowanie to tylko przykłady nowych umiejętności, które jesteśmy w stanie podszkolić samodzielnie, a następnie wykorzystać w staraniu się o nowa pracę, dodatkowe zlecenia lub awans.