Oszczędzanie dla dziecka - jak zacząć?

13 sty 2023

Dzieci to nasz największy skarb, dlatego z troską i lękiem patrzymy w ich przyszłość. Zabezpieczenie finansowe to coś, co możemy dać swoim pociechom na start w dorosłe życie. Oszczędzanie dla dziecka warto zacząć jak najwcześniej i systematycznie trzymać się założonego planu. Jak zacząć odkładać pieniądze dla potomstwa i gdzie je trzymać?

Do pewnego wieku dzieci są na utrzymaniu rodziców, aby następnie zacząć pracować na swoją samodzielność i niezależność. Zanim jednak to się stanie warto pomyśleć o zabezpieczeniu potomstwa i podarowaniu mu zastrzyku gotówki na start: może to być wkład własny na mieszkanie, samochód, studia czy wymarzona podróż. Oszczędzanie dla dziecka ma sens i warto zacząć to robić jak najwcześniej.

Warto pamiętać, że sekretem nie jest odkładanie wysokich kwot, a raczej systematyczność i regularność. Warto na oddzielnym koncie składować nawet niewielkie pieniądze, które w perspektywie kilkunastu miesięcy, a następnie lat pozwolą zebrać zadowalający fundusz. Przede wszystkim liczy się chęć odkładania gotówki i takie gospodarowanie domowym budżetem, aby było to możliwe. Jak się zabrać za oszczędzanie dla dziecka?

Krok nr 1. Po prostu zacznij

Wszystko zaczyna się od decyzji. Nie myśl o tym, że już za późno, bo trzeba było zacząć wraz z narodzinami dziecka lub nie masz wystraczająco dużych dochodów, aby odkładać. Jeśli podejmiesz decyzję o oszczędzaniu automatycznie przestaw się na myślenie o tym, że od teraz będzie przelewać ustaloną kwotę na specjalnie dedykowane temu konto. Może to być niewielka suma – 50, 100 czy 200 zł albo 2% wypłaty. Dobrym pomysłem, w miarę możliwości, jest przelewanie na konto oszczędnościowe 500+. Wtedy warto zapomnieć o istnieniu tych pieniędzy. Ale jeśli nie jest to w zasięgu Twoich możliwości przelewaj tylko część. Liczy się jakikolwiek nawyk, niż żaden.

Krok nr 2. Wybierz cele oszczędnościowe

Każde działanie powinno mieć cel. W tym przypadku chodzi o oszczędzanie generalnie, ale warto ustalić sobie jakieś konkretne kwoty do osiągnięcia. Dzięki temu będziesz mieć większą motywację do regularnego odkładania. Dobry pomysłem jest rozdzielenie oszczędności na 2 rodzaje:

  • Oszczędności na wydatki bieżące
  • Oszczędności długoterminowe

W pierwszym przypadku chodzi o to, aby być przygotowanym na większe wydatki, które czekają Cię w podróży zwanej rodzicielstwem. A tych z pewnością nie zabraknie! Nowy rower, remont w pokoju przedszkolaka, a później ucznia, wymarzona zabawka elektroniczna, obóz, itd. Oszczędności na przyszłość to natomiast lokata na większy prezent, np. opłacenie czesnego na studiach, wynajem lub kupno mieszania, itp. Najlepiej rozdzielić te dwie składki i tej drugiej nie ruszać, aż do osiągnięcia celu. Z pierwszej natomiast korzystać tylko wtedy, kiedy regularny budżet nie pozwala sfinansować większego wydatku.

Krok nr 3. Uwzględnij szerszą perspektywę

Tematem tego artykułu jest oszczędzanie dla dziecka, ale należy pamiętać, że to tylko jeden z celi finansowych. Nie zwalnia to z zadbania o własną przyszłość. W związku z czym w budżecie powinno znaleźć się miejsce na odłożenie pieniędzy na sytuacje awaryjne, poduszki finansowej czy własną emeryturę. Do tego konieczne będzie natomiast zapanowanie nad domowych budżetem, spłata pożyczek i zobowiązań i dobry plan finansowy. Dopiero, kiedy te cele mamy zabezpieczone możemy myśleć o funduszu dla dziecka. Ponadto nie możesz zapomnieć o codziennym życiu i wydatkach, zaspokojeniu bieżących potrzeb oraz zapewnieniu rodzinie, w tym dziecku, godnego życia. Nie rezygnuj ze wszystkiego i nie odmawiaj, tylko dlatego, że musisz oszczędzać. Wtedy radość z oszczędzania szybko stanie się przykrym i frustrującym obowiązkiem.

Krok nr 4. Postaw na regularność

Kiedy podejmiesz decyzję o oszczędzaniu dla dziecka, uporządkujesz budżet i określisz cele pozostaje systematyczne i regularne wpłacanie pieniędzy na konto. Możesz założyć sobie konkretną kwotę oraz ewentualnie minimalną wartość, jaką wpłacasz w danym miesiącu. Postaraj się, aby zawsze przelać coś na drugie konto, nawet mniej niż to było założone. Wyrobisz w sobie w ten sposób nawyk i stanie się to działaniem zupełnie naturalnym. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie przelewu automatycznego, zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia lub 500+. Dzięki temu nawet nie odczujesz tej „brakującej” kwoty.

Krok nr 5. Zdecyduj się na produkt bankowy

Naturalnym miejscem do zbierania oszczędności jest dedykowane konto. Może to być drugie, zwykłe konto, ale takie nie mają dodatkowego oprocentowania. Dlatego zaleca się konto oszczędnościowe – najlepiej bez karty i z opłatami za przelewy. Co można wybrać innego? Jeśli uda się zebrać większą kwotę można wpłacić ją na lokatę – jest wtedy szansa, że dodatkowo zyskamy. W tej chwili nie ma ofert lokat z bardzo wysokim oprocentowaniem, ale zawsze będzie to dodatek do tego, co udało się już odłożyć. Jednak, co ważne, wpłacone środki zostają zamrożone, i nie ma możliwości swobodnego dysponowania nimi. Zmniejsza to pokusę wypłacenia pieniędzy na inne cele. Mają konkretne konto bankowe możesz też podzielić się nim z innymi: dziadkami lub chrzestnymi, którzy będą mogli dołożyć swoją cegiełkę do oszczędności.

Gromadzenie pieniędzy dla dziecka do zawsze dobra decyzja. Przede wszystkim trzeba przeanalizować swoje możliwości, określić wysokość wpłat i ich częstotliwość. Pieniądze odkładane w tym konkretnym celu, nie są zabezpieczeniem w przypadku niespodziewanych wydatków. Na ten cel konieczny jest oddzielny fundusz. Pamiętaj, że nieważne, ile uda się odłożyć miesięcznie. Najważniejsza jest regularność, systematyczność i dobry plan.

500 zł5 000 zł
Termin spłaty pożyczki
Kwota5 000,00 zł
Termin30 dni
Odsetki71,85 zł
Prowizja541,05 zł
Kwota do spłaty5 612,90 zł
RRSO308,30% *
Formularz Informacyjny*Nota prawna